Band Results

Parade of Bands

Draw Grade Band Drill Music Total
1 D Buzzing Brass Wellington 334 64 398
           
3 C North Shore Brass Academy 355 65 420
4 C Rolleston Brass 364 73 437
5 C Upper Hutt Brass 355 67 422
6 C Mosgiel Brass 358 65 423
7 C Matamata Brass 362 69 431
8 C Nor'west Brass 353 68 421
9 C Levin & District Brass 360 74 434
10 C Te Awamut Brass 373 72 445
11 C Woolston Concert Brass 361 72 433
           
12 A NBS Nelson City Brass 357 79 436
13 A Ascot Park Hotel Brass 373 82 455
14 A Hamilton City Brass 377 78 455
15 A St Kilda Brass 375.5 86 461.5
16 A Wellington Brass 386 82 468
17 A North Shore Brass 377 80 457
18 A Waitakere Brass 378 86 464
19 A Brass Whanganui 399 92 491
           
20 B Woolston Brass 406.5 91 497.5
21 B Marlborough Brass 402 83 485
22 B Addington Brass 385.5 80 465.5
23 B Kaikorai Metropolitan Brass 377 73 450
24 B Auckland City Brass 368 80 448
25 B Tauranga City Brass 354 73 427
26 B Hutt City Brass 365 72 437

 

A Grade:

1st - Woolston Brass

2nd - Brass Whanganui

3rd - Wellington Brass

B Grade:

1st - Marlborough District Brass

2nd - Addington Brass

3rd - Kaikorai Metropolitan Brass

 

C Grade:

1st - Te Awamutu Brass

2nd - Rolleston Brass

3rd - Levin & District Brass

 

D Grade:

1st - Buzzing Brass Wellington

 

 

 

Champion Drum Major: 

Champion Drum Major in B Grade: 

Champion Drum Major in C Grade: 

BBANZ Challenge Trophy for highest music points on the Street March: 

Bob Gillies Memorial Trophy for the most entertaining band on the Street March :

 

 

A Grade Band Events

A GRADE   Adjudicator: Tom Davoren                  
                       
Fri Sat Bands in programme order   S/Item Place Test Place O/Choice Place Aggregate Place
3 6 Ascot Park Hotel Brass    47.5   92   89   228.5  
8 5 Brass Whanganui   46.5   87   91   224.5  
2 7 Hamilton City Brass   45.5   91   93   229.5  
1 1 NBS Nelson City Brass   47   90   92   229  
5 2 North Shore Brass    49 2 97 2 96 2 242 2
7 9 St Kilda Brass   45   88   90   223  
4 3 Waitakere Auckland Brass   46   89   87   222  
6 8 Wellington Brass   49.5 1 98 1 98 1 245.5 1
9 4 Woolston Brass   48.5 3 95 3 94 3 237.5 3

 

Best soloist in the test piece: Flugel Horn, Wellington Brass

Best section in the test: Bassess from North Shore Brass

Best Principal Cornet in the Own Choice: St Kilda Brass

B Grade Band Events

B GRADE   Adjudicator: Tom Davoren                  
                       
Fri Sat Bands in programme order   S/Item Place Test Place O/Choice Place Aggregate Place
4 2 Addington Brass   44   86   88 3 218.0 3
6 6 Auckland City Brass   45.5 2 89 3 94 1 228.5 2
2 1 Hutt City Brass   46 1 92 1 92 2 230.0 1
5 5 Kaikorai Metropolitan Brass   43.5   83   85   211.5  
3 4 Marlborough District Brass   45 3 90 2 82   217.0  
1 3 Tauranga City Brass   44.5   87   86   217.5  

 

Best soloist in the test piece: Eb Bass from Marlborough District Brass

Best Principal cornet in the Own Choice: Hutt City Brass

C Grade Band Events

C Grade   Adjudicator: Mark Ford                  
                       
Fri Sat Bands in programme order   S/Item Place Test Place O/Choice Place Aggregate Place
5 4 Levin & District Brass   39.5   82   88 3 209.5  
1 7 Matamata Brass   42 3= 86 3 89 2 217 2
9 3 Mosgiel Brass   39.5   80   83   202.5  
7 5 North Shore Brass Academy   44 1 87 2 85   216 3
3 6 Nor'west Brass   40   81   82   203  
8 8 Rolleston Brass   42 3= 83   87   212  
2 2 Te Awamutu Brass   41.5   85   86   212.5  
6 9 Upper Hutt Brass   41   81   87   209  
4 1 Woolston Concert Brass   43.5 2 90 1 91 1 224.5 1

D Grade Band Events

D Grade   Adjudicators D Grade: Mark Ford                
                     
  Draw Bands in programme order S/Item Place O/Choice Place St March Place Aggregate Place
D 4 Ascot Park Hotel Auxiliary Brass Band 80   81 3 83 3 244 3
D 5 Buzzing Brass Wellington 82 2 79   82   243  
D 3 New Brighton Silver Band 81 3 82 2 85 1 248 2
D 1 Rangiora RSA Club Band 84 1 83 1 84 2 251 1
D 2 Upper Hutt Concert Brass 80   80   80   240